تبلیغات
 علوم آزمایشگاهی گراش ـ ورودی 90 - یک هماتولوژیست:ازدواج های غیررسمی مهم ترین علت تولد تالاسمی ماژور است

یک هماتولوژیست:ازدواج های غیررسمی مهم ترین علت تولد تالاسمی ماژور است

رئیس مرکز تحقیقات خون، سرطان و ژنتیک یزد گفت: عدم توجه برخی خانواده ها به اهمیت آزمایش قبل از ازدواج و وجود ازدواج های غیررسمی از مهم ترین دلایل به دنیا آمدن بیمار تالاسمی ماژور در سالیان اخیر است.

دکترا عظم السادات هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا  یزد، اظهار داشت: بیماری تالاسمی نوعی نارسایی کم خونی ارثی است. در این بیماری ارگان خون ساز بدن بیمار درگیر می شود و اکسیژن رسانی به اندام ها توسط گلبول قرمز خون مختل می شود.

یک هماتولوژیست:ازدواج های غیررسمی مهم ترین علت تولد تالاسمی ماژور است

وی ادامه داد: بیماری تالاسمی شامل سه گروه مینور (ضعیف)، ماژور (شدید) و اینترمدیت (متوسط) است به طوری که اگر پدر و مادر هر دو دارای ژن تالاسمی باشند ۲۵ درصد فرزندان آن والدین امکان دارد مبتلا به تالاسمی ماژور به دنیا بیایند و ۲۵ و ۵۰ درصد باقی فرزندان به ترتیب مبتلا به تالاسمی خفیف مینور و سالم متولد می شوند.

وی افزود: اما اگر یکی از والدین تنها دارای ژن تالاسمی باشد و نفر دیگر دارای این ژن معیوب نباشد، هیچ فرزند تالاسمی به دنیا نخواهد آمد. به همین دلیل است که آزمایش ژنتیکی تالاسمی در هنگام تنظیم عقد ازدواج برای زوج های جوان الزامی تلقی می شود.

دکتر هاشمی بیان کرد: بیماری تالاسمی علاوه بر اینکه یک پدیده پزشکی است، به عنوان یک معضل اجتماعی هم محسوب می شود و کل جامعه را از جمله مردم و مسوولین درگیر خود می کند.

این هماتولوژیست با بیان اینکه طبق آخرین آمار ۱۸ هزار و ۶۰۰ بیمار تالاسمی ماژور در کشور وجود دارد ادامه داد: متاسفانه عدم پیشگیری دقیق از سوی برخی مردم و مسوولین موجب شده هنوز رشد میزان تولد بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور به صفر نرسد و همه ساله ما شاهد تولد کودکانی با ژن تالاسمی شدید یا ماژور در گوشه گوشه کشور هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات خون و سرطان یزد، عدم توجه برخی خانواده ها به اهمیت آزمایش قبل از ازدواج، وجود ازدواج های غیررسمی و اشتباهات ناشی از امور آزمایشگاهی مهم ترین دلایل به دنیا آمدن بیمار تالاسمی ماژور در سالیان اخیر را از عوامل این بیماری دانست و اظهار امیدواری کرد: با افزایش شدت نظارت از سوی دستگاه های مسوول قضایی و پزشکی در کشور دیگر شاهد تولد بیمار جدید در ایران نباشیم.

این فوق تخصص خون و سرطان خاطرنشان کرد: از آنجایی که هزینه درمانی و زندگی پر مشقت این گونه بیماران از اختیارات آنان خارج استف مسوولان بخش درمان کشور به این نکته نیز توجه ویژه داشته باشند و با درک موقعیت و پتانسیل های موجود در این قشر از جامعه با حمایت آنان زمینه شکوفایی استعدادهای جوانان این مرز و بوم را فراهم کنند.
طبقه بندی: اخبار وبلاگ ودانشگاه ورشته، آزمایشگاه، هماتولوژی،

تاریخ : سه شنبه 7 شهریور 1391 | 03:30 ب.ظ | نویسنده : گروه علوم آزمایشگاهی گراش ورودی 1390 | نظرات

  • paper | گالری مقاله های فوتو | لینک چهار مقاله