تبلیغات
 علوم آزمایشگاهی گراش ـ ورودی 90 - آزمایش جدید برای تشخیص سرطان کولون

آزمایش جدید برای تشخیص سرطان کولون

آزمایش جدید تشخیص سرطان کولون

 

 

اگر عادات روده شما تغییر كرده، یعنی یبوست یا اسهال دارید یا در اندازه مدفوع‌تان تغییری به وجود آمده است، اگر در مدفوع‌تان خون می‌بینید، اگر دردهای شكمی یا لگنی دارید، اگر در قسمت پشت یا كبد، دردی دارید، اگر كم‌خونی و ضعف و كاهش وزن شدید دارید، فورا باید به پزشك مراجعه كنید؛ چون ممكن است سرطان روده بزرگ شكارتان كرده باشد و موذیانه در حال تسخیر بدن‌تان باشد.

روش های ساده تشخیصی غربالگری سرطان های روده بزرگ با حساسیت بالا مثل  متیلاسیون ژن  SEPT9 که در سلولهای پیش سرطانی و یا سرطانی در گردش خون وجود دارد، از آن جهت اهمیت دارد که

1- میزان مرگ و میر در بیمارانی كه با سرطان روده بزرگ در مراحل پیشرفته مراجعه می نمایند نسبت به انهایی كه در مراحل اولیه مراجعه می كند بیش از 8 برابر می باشد.

2- فقط نیمی از بالغین 50 سال و یا بالاتر از 50 سال جهت غربالگری مراجعه می کنند .

3- فقط 40% از بیماران در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند ، به همین دلیل میزان مرگ و میر بالا می باشد و اغلب تشخیص بیماری در مراحل پیشرفته صورت می گیرد.


از آنجاییكه افراد همیشه از خطر ابتلاء به سرطان كولوركتال در رنج می باشند و از طرفی استفاده از روش های تهاجمی تر مثل كولونوسكوپی برای مراجعین مشكل می باشد و راه های تشخیصی دیگر غربالگری مثل حضور خون مخفی در مدفوع و... نیز حساسیت كافی را ندارد،

لذا استفاده از یك روش بسیار ساده و غیر تهاجمی و با حساسیت و اختصاصیت بالا مثل بررسی مولكولی متیلاسیون SEPT9 از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.‍‍


در بیمارانی كه متیلاسیون ‍‍‍ژن SEPT9 ، مثبت می باشد ، یك افزایش خطر بالایی جهت وجود سرطان روده بزرگ وجود دارد و حتما نیاز به پیگیری های بیشتر دارند.


در بسیاری از مطالعات انجام شده ، انجام این تست دارای بیش از 80% حساسیت و 90% اختصاصیت می باشد، یعنی در 90% وجود سرطان و یا ضایعات پیش سرطانی روده بزرگ، این تست مثبت می گردد.

در یك مطالعه ای كه برروی 8000 نفر انجام شده است نشان داده شده كه این تست می تواند به عنوان یكی از بهترین تست های غربالگری سرطان روده بزرگ استفاده گردد و در صورت نیاز به دنبال آن افراد می توانند جهت تایید نتایج ، كولونوسكوپی نمایند و پزشكان می توانند قبل از انجام كولونوسكوپی به عنوان یكی از تست های غربالگری مناسب از انجام این تست استفاده نمایند.


متدآزمایش :

جهت انجام تست متیلاسیون SEPT9 ، 10cc خون محیطی از فرد گرفته می شود و پلاسما در شرایط خاصی جدا می گردد و سپس استخراج DNA صورت می پذیرد و پس از متیلاسیون با جدیدترین تكنیك های روز دنیا ، با استفاده از متد Real time PCR حضور و یا عدم حضور متیلاسیون SEPT9 یررسی می گردد.


تفسیر آزمایش :


- در صورتی كه متیلاسیون SEPT9 منفی گردد، با احتمال بالایی می توان به بیمار اطمینان داد كه سرطان روده بزرگ وجود ندارد (اختصاصیت 90% ).


- در صورتی كه متیلاسیون ژن SEPT9 مثبت گردد، بیمار حتما نیاز به بررسی های بیشتر دارد و كولونوسكوپی باید انجام گردد.


نکاتی که در تفسیر این تست باید در نظر گرفته شود شامل موارد زیر می باشد:


1- این تست نباید در خانم های حامله انجام گردد، زیرا گاهی اوقات نتایج مثبت كاذب در این افراد دیده می شود.


2- این تست در افرادی كه سابقه قبلی سرطان های روده بزرگ را دارند نباید انجام گردد.


3- این تست در افرادی كه قبلا پولیپ روده بزرگ داشتند و پولیپ آنها برداشته شده نباید انجام گردد.


4- افرادی كه مشكوك به سرطان روده بزرگ می باشند و علائم بیماری را دارند ولی تست SEPT9 در این افراد مثبت نشود،حتما نیازمند به روش های بررسی دیگر می باشند.


5-این تست جایگزین هیچ روش تشخیصی دیگری نخواهد بود و به تنهایی بسیار ارزشمند می باشد.مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبتتاریخ : شنبه 27 دی 1393 | 05:49 ب.ظ | نویسنده : گروه علوم آزمایشگاهی گراش ورودی 1390 | نظرات

  • paper | گالری مقاله های فوتو | لینک چهار مقاله