تبلیغات
 علوم آزمایشگاهی گراش ـ ورودی 90 - اعلامیه دانشمندان سم شناسی

اعلامیه دانشمندان سم شناسی


 

اعلامیه دانشمندان سم شناسی

 

مقامات رسمی متولی امر سلامت و صدها دانشمند محیط زیست هفته گذشته هم‌صدا با هم نسبت به استفاده طیف وسیعی از مواد شیمیایی که در ساخت محصولات متنوعی از جعبه پیتزا گرفته تا شامپوفرش کاربرد دارند، ابراز نگرانی کردند.

این همنوایی ادامه مباحثه‌ای است که در یک سال گذشته در مورد زیان‌آور بودن دسته‌ای از مواد شیمیایی به نام پرفلوروآلکایل‌ها یا PFAS‌هامطرح بوده است. پس از آنکه تحقیقات نشان داد که این مواد برای چندین سال در بدن انسان باقی می‌مانند و ریسک ابتلا به سرطان را افزایش داده وسبب بروز ناهنجاری‌هایی در سلامت انسان می‌شوند، تولید‌کننده اصلی آن، شرکت دوپون، مصرف تعدادی از این مواد را در ساخت پوشش تفلون متوقف کرد و بسیاری از دیگر تولیدکنندگان نیز از این شرکت پیروی کردند.


مواد جایگزین ایمن هستند؟


اکنون موضوع مناقشه‌برانگیز تولید و مصرف مواد شیمیایی جایگزینی است که درساخت ده‌ها هزارمحصول متنوع بکار می‌روند. این تولیدات طیف گوناگونی را در برمی‌گیرد: قطعات الکترونیکی، کفش، کیسه خواب، چادرهای کمپینگ، لباس ضدآتش آتش‌نشانان و حتی کف اطفا حریق نمونه‌ای از این محصولات هستند.


از یک طرف، شرکت‌های تولیدکننده این مواد جایگزین با تکیه بر یک دهه تحقیقاتی که پیش از این روی این مواد انجام شده است قاطعانه از بی‌خطر بودن این مواد دفاع می‌کنند وازطرف دیگر دانشمندان، درباره مصرف این مواد هشدار می‌دهند. به رغم موضع‌گیری شرکت‌های تولیدکننده می‌توان اتفاقات هفته گذشته را به انفجار بمب تشبیه کرد که بار دیگر توجه همگان را به خطراستفاده از این مواد جلب کرده، حقانیت شرکت‌های تولیدی را که PFASهارا بی‌خطر می دانند زیر سوال برده است وتحقیقات انجام گرفته برای توجیه ادامه تولید این مواد را ناکافی، ناقص و جهت‌دار می‌داند.


خانم لیندا برنباوم، رئیس برنامه ملی سمشناسی دپارتمان سلامت و خدمات رسانی انسانی، در مقاله‌ای در آخرین شماره بولتن سلامت از منظر محیط زیست، نوشته است: «باید مطالعه و پژوهش جامعی درباره جایگزین ایمن برای PFAS انجام شود. دغدغه ما این است که با توجه به ماندگاری طولانی این مواد در طبیعت صحیح است، آیا درست است که تا روشن شدن دقیق ایمن بودن آنها به مصرفشان ادامه دهیم؟»

دانشمندان مخالف و موافق


بیانیه‌ای با امضای 200 دانشمند بین المللی در رشته‌های محیط زیست، سم شناسی، اپیدمیولوژی و سلامت و دیگر تخصص‌های مرتبط از کشورهای جهان خواسته است که مصرف PFASهارا به شدت محدود کنند.این بیانیه صراحتا می‌گوید: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که در محدودسازی مصرف PFAS ها همکاری کنند.»


از سوی دیگر شورای شیمیدانان ایالات متحده وانجمن صنعت و تجارت با انتشاراعلامیه‌ای جداگانه بیانیه یاد شده را به چالش کشیده و یادآور شده‌اند که این مواد شیمیایی در تولید مواد و وسایلی بکارمی‌روند که جزء تفکیک‌ناپذیر زندگی امروزی هستند. آنها با ارجاع به آزمایشاتی که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست انجام شده است، اعلام کرده‌اند که این مواد بسیار ایمن و نسبت به نسل پیشین خود کم‌خطر هستند. باید بگوییم، سهم PFASاز فروش 35 میلیارد دلاری دوپون بسیار چشمگیر بوده است.

توماس سمپلز ازمدیران کل شرکت، نگرانی دانشمندان را نابجا می‌داند و می‌گوید: «ما منکر حق اینها (دانشمندان) در ابرازنگرانی نیستیم، ولی ما باور داریم که برپایه 10 سال تحقیقات جامعی که روی مواد جایگزین انجام شده است، سازمان‌های ناظر بر ایمنی مواد شیمیایی با قاطعیت و به درستی ایمن بودن مصرف این مواد را تایید کرده‌اند.» بخش تجاری، منظور صنعت فلورو-تکنولوژی است، که در سال2013، 7/19 میلیارد دلار فروش داشته است.


ماندگاری، از عوامل خطرآفرین


این دسته از مواد به دلیل ماندگاری خود شهرت دارند. PFASها دارای خواص ضدآب هستند ومثلا کاربرد آنان در تولید جعبه پیتزا باعث می‌شود، مقوای جعبه حتی با نفوذ چربی شکل خود را از دست ندهد، ولی خاصیت ماندگاری این مواد متخصصان علوم زیست‌محیطی را نگران کرده است، چون در جریان خون افراد به میزان کم مشاهده می‌شود. دیگر نگرانی این کارشناسان نشت این مواد از کارخانه‌های محل ساخت به محیط اطرافشان است. اتفاقی که دهه گذشته در ویرجینیای غربی رخ داد و سلامت ساکنین محل هنوزتحت نظر است. شرکت دوپون، مالک کارخانه، مورد اتهام قرار گرفت که منابع آب زیرزمینی منطقه را دانسته آلوده کرده و سلامت مردم را به خطر انداخته است. پرونده قضایی این مورد هنوز مفتوح و در جریان است.


دکتر پل بروکس که بررسی وضعیت سلامت ساکنین منطقه آلوده شده در ویرجینیای غربی را به‌ عهده دارد می‌گوید، ارتباط بین این آلودگی و بیماری‌های تیروئید وسرطان‌های کلیه اثبات شده است و شرکت دوپون باید سهمی دربرنامه نظارتی سلامت این عده داشته باشد. وی همچنین عقیده دارد که مواد جایگزینی که شرکت دوپون و همکارانش اصراربر ایمن بودن آنها دارند نیز عاری از خطر برای سلامت انسان نیست و می‌گوید: «وقتی ماده‌ای را تولید می‌کنیم که برادر ناتنی موادی است که تاکنون سرطانزا بودن آن ثابت شده است، باید پیش از عرضه آن به بازار و مصرف از بی‌خطر بودن آن مطمئن شویم.»


یکی از مواد جایگزین که اکنون در حجم بالا تولید می شود ماده GenX است که خواص آن به‌شدت زیر سوال رفته است. آزمایش این ماده روی انسان سبب بروز آزردگی در چشم و پوست شده و در حیوانات آسیب کبدی ایجاد کرده است. باز هم شرکت دوپون که تولیدکننده اصلی GenXاست، بر ایمن بودن این ماده اصرار دارد ومی‌گوید این ماده مصارف صنعتی دارد و در ارتباط مستقیم با انسان است استفاده نمی‌شود.


مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
طبقه بندی: بیوشیمی، سم شناسی،

تاریخ : جمعه 2 مرداد 1394 | 12:40 ب.ظ | نویسنده : گروه علوم آزمایشگاهی گراش ورودی 1390 | نظرات

  • paper | گالری مقاله های فوتو | لینک چهار مقاله