تبلیغات
 علوم آزمایشگاهی گراش ـ ورودی 90 - قرص برنج از نگاه بیوشیمی

قرص برنج از نگاه بیوشیمی

پروسه بیوشیمیایی قرص برنج

مکانیسم اثر قرص برنج

 

قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که برای جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده و مصرف می‌شود.فسفید‌ها همچنین برای دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از کپک زدگی و جونده کش و غیر نیز مصرف می‌شود، با تماس این ماده با رطوبت با اسید، گاز خطرناک فسفین آزاد می‌شود که علت اصلی توکسیسیتی این ماده است و هر چه این ترکیبات تازه‌تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک‌تر هستند.

این قرص گازی بدون رنگ، قابل اشتعال، بوی شبیه به ماهی گندیده، حلالیت مناسب در آب و الکل به صورت قرص یا پودر در بازار یافت می‌شود

در تماس این ماده با رطوبت و یا اسید معده، ماده سمی و خطرناکی به نام «فسفین» آزاد می شود که علت اصلی سمیت مهلک این ماده است و هرچه این ترکیبات تازه-تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک تر خواهد بود

خاصیت سمی آلومینیوم فسفید به خاطر گاز فسفین (که دارای ویژگی سیتوتوکسیتی است) است که باعث جراحات رادیکال آزاد می‌شودکه از فعالیت آنزیم‌های سلول‌های حیاتی جلوگیری و بافت‌ها را نابود می‌کند. واکنش آلومینیوم فسفید با آب بدن باعث ایجاد گاز فسفین می‌شود که در زیر بیان شده است:

AlP + 3 H2O → Al(OH)3 + PH3, and
AlP + 3 HCl → AlCl3 + PH3 (معده

«فسفید یک سم داخل‌سلولی است، یعنی از فعالیت آنزیم‌هایی که در تنفس سلول نقش دارند، ممانعت می‌کند. همچنین با ساخت پروتئین تداخل دارد و مانع سنتز پروتئین می‌شود. ایجاد این گونه اختلال در عملکرد سلول‌، نهایتا باعث مرگ سلولی می‌شود.»

مکانیزم احتمالی اثر این مواد (فسفین) بلوک سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریلاسیون اکسیداتیو و در نتیجه مرگ سلولی است. بنابراین دستگاه‌هایی همچون مغز، قلب، کبد و غیره که به مقدار اکسیژن بیشتری نیاز دارند نسبت به این سم حساستر و آسیب‌پذیرترند.

بر اساس گزارشات، فسفید‌ها (فسفید آلومینیوم) باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، اختلالات قلبی عروقی، هیپوتاسیون، شوک، آرتیمی، نارسایی قلبی، ادم ریوی، اسیدوز متابولیک، آسیب کبدی و کلیوی، ترومبوسیتوپنی، تشنج و نهایتا کما و مرگ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف می‌شود

خوردن مقادیر زیاد سم فسفین یا فسفید آلومینیوم باعث ایجاد یرقان و افزایش سطح سرمی ترانس آمیلاز می‌شود. ۳۰ درصد افرادی که با فسفید آلومینیویم مسموم شده‌اند دچار یرقان شده و ۲۰ درصد از ‌آن‌ها دچار افزایش غلظت سرمی ترانس آمیناز می‌شود ۸ درصد از مسمومین افزایش بیلی روبین داشته‌اند.

اقدامات اولیه در مواجهه با مسمومیت با قرص برنج
باید پس از مشاهده اولین علائم که شامل تهوع، استفراغ، درد شکم و تنگی نفس است، مسموم را به هوای آزاد برده و در صورت هوشیاری و مصرف خوراکی، با ایجاد تهوع سعی در خارج کردن ماده سمی از معده کرده کرد و فرد را سریعا به مراکز درمانی رساند .

اقدامات در بیمارستان
شستشوی معده اولین اقدام است . بعد از شستن معده بیمار با ۲ تا ۴ لیتر آب، به دادن زغال فعال (شارکول) اقدام کنیم. همچنین در مورد افرادی که دچار تنگی نفس شده اند، باید اکسیژن رسانی صورت گیرد؛ زیرا بهبودی و زنده ماندن بیمار به درمان به موقع و نیز میزان آسیب کلیه و کبد مرتبط بوده که وابسته به میزان سم مصرف شده می باشد.مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبتطبقه بندی: بیوشیمی، سم شناسی،

تاریخ : جمعه 2 مرداد 1394 | 12:42 ب.ظ | نویسنده : گروه علوم آزمایشگاهی گراش ورودی 1390 | نظرات

  • paper | گالری مقاله های فوتو | لینک چهار مقاله