تبلیغات
 علوم آزمایشگاهی گراش ـ ورودی 90 - رفتارهای غذایی شما تحت تاثیر باکتریهای سیستم گوارشی است

رفتارهای غذایی شما تحت تاثیر باکتریهای سیستم گوارشی استبراساس گزارش Cnet، محققان دانشگاه‌های سان‌فرانسیسكو، آریزونا و نیومكزیكو می‌گویند باكتری‌های موجود در سیستم گوارشی رفتارهای غذایی میزبان خود را تحت تاثیر قرار می‌دهند

تا میزبان با انتخاب غذایی خاص، وضعیت باكتری‌ها را بهبود ببخشد. باكتری‌ها با استفاده از دو استراتژی بر انتخاب انسان اثرگذارند: ایجاد میل شدید برای نوعی خاص از غذا كه برایشان مفید است و یا به سركوب باكتری‌های رقیب منجر می‌شود، و یا ایجاد بی‌قراری شدید تا زمانی‌كه غذایی خاص مصرف شود.

چربی و قند كه از زیان‌بار ترین مواد غذایی برای انسان‌ها هستند، از جمله موادی هستند كه باكتری‌ها به مصرف آنها گرایش بیشتری دارند. هنوز مشخص نیست باكتری‌ها چگونه بر بدن انسان چنین تاثیری می‌گذارند اما محققان گمان می‌برند این موجودات از ارسال سیگنال‌هایی خاص استفاده می‌كنند.

به گفته محققان، باكتری‌ها از طریق ایجاد تغییر در سیگنال‌های عصبی در عصب واگ، ایجاد تغییر در گیرنده‌های طعم ، تولید سم در بدن انسان و ایجاد حس بیماری و تولید هورمون و ایجاد حس خوب بر حالات روحی و رفتاری انسان اثرگذارند. عصب واگ بیش از 100 میلیون سلول عصبی را از دستگاه گوارش به مغز متصل می‌كند، در این صورت اگر باكتری بتواند در مسیر این ارتباط روی سیگنال‌های ارسالی اثر بگذارد، می‌تواند بر نحوه تفكر انسان درباره مواد غذایی نیز اثرگذار باشد.

اما خوشبختانه محققان این پدیده را خیابانی دو طرفه می‌دانند كه انسان قربانی محض آن نخواهد‌بود. با تغییر دادن مواد غذایی كه مصرف می‌شود می‌توان بر توانایی این باكتری‌ها اثرگذاشته و آنها را به باكتری‌هایی تبدیل كرد كه با مواد غذایی مضر برای بدن مبارزه می‌كنند.طبقه بندی: باکتری شناسی،

تاریخ : چهارشنبه 7 مرداد 1394 | 01:01 ب.ظ | نویسنده : گروه علوم آزمایشگاهی گراش ورودی 1390 | نظرات

  • paper | گالری مقاله های فوتو | لینک چهار مقاله