تبلیغات
 علوم آزمایشگاهی گراش ـ ورودی 90 - سبزیجات و افزایش توان مغز

سبزیجات و افزایش توان مغز

parsley - Copy

افزودن مقداری آویشن و یا جعفری به وعده غذایی ممکن است علاوه بر بهبود عطر و طعم غذا باعث بهبود عملکرد مغز شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه حضور یک ماده به نام Apigenin در سبزیجات باعث افزایش اتصالات بین سلولی مغز انسان می شود.

استیونس ریهان، نویسنده ارشد مرکز آموزش و پژوهش «D’Or» و دانشگاه فدرال ریودوژانیرو به همراه همکارانش یافته های خود را در مجله ی «Advances in Regenerative Biology» به چاپ رسانده است.

این گروه  بر این باوند که «Apigenin» به عنوان درمانی برای اختلالات عصبی متعدد مثل آلزایمر، پارکینسون و اسکیزوفرنی است.

مطالعات پیشین بر روی حیوانات نشان داده است که «Apigenin» ممکن است برای حافظه و یادگیری مفید باشد و در مطالعه ای دیگر ثابت شده است که «Apigenin» پتانسیل حفظ و تقویت عملکرد مغز را دارد.

در این مطالعه، ریهان و همکارانش مجموعه ای را برای درک بهتری از چگونگی تاثیر «Apigenin» بر سلول های مغز انسان فراهم کردند.

Apigenin در 25 روز موجب تبدیل سلولهای بنیادی انسانی به سلول های عصبی می شود.

تیم ریهان سلول های بنیادی انسان را به همراه Apigenin در ظروف آزمایشگاه کشت داد و پس از 25 روز دریافت که این سلول های بنیادی به سلولهای عصبی تبدیل شده است. (در غیاب Aapigenin  این اتفاق رخ نمی داد)

محققان دریافتند که اتصالات بین نورون های تازه تشکیل شده (سیناپس)، قوی تر و پیشرفته تر است. به عقیده دکتر ریهان “ارتباطات قوی بین نورون ها برای عملکرد مغز، تثبیت حافظه و یادگیری بسیار مهم است” .

پژوهش های بیشتر نشان داد که Apigenin باعث افزایش ارتباطات نورون ها به وسیله ی اتصال به گیرنده های استروژن می شود که این امر موجب بهبود عملکرد و انعطاف پذیری سیستم عصبی می شود.

مطالعات نشان می دهد که ممکن است هورمون استروژن بروز بیماری های آلزایمر، اسکیزوفرنی، افسردگی و پارکینسون را به تاخیر بیندازد با این حال ریهان و همکارانش به این نکته اشاره می کنند که استفاده از استروژن به عنوان درمان به علت بروز مشکلات قلبی و عروقی و رشد تومور نوصیه نمی شود.

با این حال تیم بر این عقیده است که یافته های آنان در آینده می تواند Apingenin را به عنوان درمانی جایگزین برای درمان برخی از اختلالات عصبی، پیشنهاد کند.

آنان توضیح می دهند که: برای روش درمانی جایگزین می توان آثار مثبت استروژن را با تعدیل ER ویژه ای به همراه ترکیبات استروژنی (مانند برخی از داروهای انتخابی گیرنده استروژن)، تقلید کرد.

علاوه بر این، ریهان می گوید این بررسی بیانگر امکان تقویت مغز به روشی ساده توسط خود مان را نشان می دهد.
طبقه بندی: بیوشیمی،

تاریخ : یکشنبه 9 خرداد 1395 | 02:04 ب.ظ | نویسنده : گروه علوم آزمایشگاهی گراش ورودی 1390 | نظرات

  • paper | گالری مقاله های فوتو | لینک چهار مقاله