تبلیغات
 علوم آزمایشگاهی گراش ـ ورودی 90 - قبل از آزمایش قند خون چه چیزهایی را نخوریم؟

قبل از آزمایش قند خون چه چیزهایی را نخوریم؟


 انجام آزمایشات خون ضروری است و هر فردی در طول زندگی خود حداقل مجبور می شود حداقل یک بار و یا بیشتر آن را انجام دهد. با توجه به نوع آزمایش خونی كه انجام می دهید لازم است از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خاصی خودداری كنید تا جواب آزمایش دقیق و درستی داشته باشید، در برخی موارد ممكن است لازم باشد از خوردن و آشامیدن هر نوع ماده غذایی قبل از انجام آزمایش خودداری كنید و در برخی موارد دیگر نیز ممكن است مجاز باشید كه برخی مواد غذایی را بخورید. در این‌جا برخی از مواد غذایی و نوشیدنی هایی كه قبل از انجام آزمایش خون باید از آنها اجتناب كرد، ذكر می شود.1- نوشابه‌های گازدار

قند خون به مقدار بسیار زیادی تحت تأثیر مواد غذایی كربوهیدرات‌دار می باشد و یكی از بدترین مواد قندی حاوی كربوهیدرات، نوشابه‌های گازدار می باشند بنابراین از مصرف آنها قبل از انجام آزمایش خون خودداری كنید.

2- آب میوه‌های غیر طبیعی

از آن‌جایی كه آب میوه‌های غیر طبیعی نیز حاوی مقادیر زیادی كربوهیدرات، قند مصنوعی و طعم‌دهنده‌ها می باشند لذا به عقیده اكثر كارشناسان و متخصصان تغذیه تقریباً مانند نوشابه‌های گازدار از خوردن آنها قبل از انجام آزمایش خون باید اجتناب كرد. كربوهیدرات بالا و هم‌چنین قند فراوان موجود در آب‌میوه‌های مصنوعی باعث خنثی كردن اثر انسولین در بدن شده و در نتیجه جواب آزمایش به‌دست آمده ارزش چندانی نخواهد داشت. لذا از خوردن آب‌میوه‌های مصنوعی قبل از انجام آزمایش خون خودداری كنید.

3- قهوه

قهوه به خودی خود مشكلی ایجاد نمی كند، بلكه قند و خامه موجود در اكثر قهوه‌های آماده مشكل‌ساز می باشد؛ دقیقاً مانند آب‌میوه‌های غیر طبیعی، خامه و قند فراوان موجود در قهوه‌های آماده سبب خنثی شدن عملكرد انسولین و در نتیجه بی ارزش بودن جواب آزمایش می گردد. بنابراین اگر می خواهید قبل از انجام آزمایش خون، قهوه میل كنید بهتر است 3 ساعت قبل از انجام آزمایش و البته قهوه سیاه میل كنید تا جواب دقیق‌تری داشته باشید.

4- شیره

انواع شیره‌ها (مانند شیره انگور) حاوی بیشترین مواد قندی می باشند. لذا سبب خنثی كردن عملكرد انسولین در بدن می شوند. بنابراین از خوردن آنها قبل از انجام آزمایش خون اجتناب نمائید.

5- سایر مواد قندی

بهتر است از خوردن غلات و حبوبات غیر سبوس‌دار قبل از انجام آزمایش قند خون خودداری كنید. هم‌چنین از خوردن سایر مواد غذایی كه حاوی قند فراوان و انواع طعم‌دهنده‌ها و كربوهیدرات فراوانی می باشند خودداری كنید.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:وب مد
طبقه بندی: آزمایشگاه، بیوشیمی،

تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:36 ب.ظ | نویسنده : گروه علوم آزمایشگاهی گراش ورودی 1390 | نظرات

  • paper | گالری مقاله های فوتو | لینک چهار مقاله